В Україні по-новому рахуватимуть штрафи — до чого готуватися.


Народним депутатам у Верховній Раді запропонують змінити підходи до формування штрафів та адміністративного збору в Україні. Зараз все залежить від розміру прожиткового мінімуму, але з 2026 року можуть з'явитися нові показники.
Відповідні нововведення описані у проєкті закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення".
Як хочуть визначати розмір штрафів в Україні
Передбачається, що зміняться системні підходи до визначення грошових зобов’язань у вигляді штрафів та зборів. З'явиться новий принцип, де прожитковий мінімум не буде базою для розрахунків штрафів та адміністративного збору з 1 січня 2026 року.
- штрафна ставка;
- ставка адміністративного збору для визначення розмірів адміністративного збору.
Очікується, що розмір ставок не перевищуватиме 2 028 гривень. Пояснюється, що прожитковий мінімум використовується для визначення розмірів штрафів, зборів та інших платежів, що викликає суперечності.
"Прожитковий мінімум, визначений законом як базовий соціальний стандарт, насправді штучно відіграє роль умовної розрахункової одиниці. Це призводить до втрати його первинного соціального призначення, неможливості економічного та соціального забезпечення громадян і, як наслідок, зниження довіри до державних соціальних гарантій", — йдеться у документі.
Запропонований закон спрямований на чітке розмежування соціальної функції прожиткового мінімуму та його фінансово-технічним застосуванням.
Про що ще варто знати
З 1 серпня штрафи для підприємців в Україні, які не видаватимуть чеки чи не користуватимуться PPO, застосовуватимуть у повному обсязі. Також, через борги українцям загрожує арешт майна. У Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції пояснили, які речі не відберуть у боржника за будь-якої ситуації.
Українські народні депутати розглядають можливість змін у системі штрафів та адміністративних зборів, призначених для громадян. Зокрема, обговорюється виключення прожиткового мінімуму з базових показників для визначення розміру пеналізацій. Це може привести до покращення системи визначення штрафів та уникнення суперечностей, пов'язаних з використанням прожиткового мінімуму в цих цілях. Реформа спрямована на чітку розмежування соціальної функції прожиткового мінімуму та його фінансово-технічного використання.
Читайте також
- Садовий преміював головного архітектора Львова — яка сума
- Донбаська спека — в ЗСУ показали ефектне відео знищення окупантів
- РФ обстріляла Харків — атаковано цивільне підприємство
- Шкоди на 2,5 млрд грн — глава Київспецтранс отримав підозру
- У ЦПД оцінили, чи завершить РФ війну за 50 днів на вимогу Трампа
- Інцидент за участі ТЦК і поліції у Чернігові — у ДБР відреагували